gratyfikacja "Nowych Książek" dla Deglera


Tegorocznym laureatem nagrody miesięcznika "Nowe Książki" jest Janusz Degler, autor opublikowanej we wrześniu monografii "Witkacego portret wielokrotny. Szkice i materiały do biografii". Wręczenie nagrody odbędzie się 18 stycznia w warszawskiej Bibliotece Narodowej.

Sprawców ostatniego ataku w Leśniowie Wielkim pewnie było dwóch. Według ojca dwudziestolatki, rankiem do domu zapukali para mężczyźni, którzy podawali się za komorników - donosi radio RMF FM. Po planowanych za pośrednictwem MEN zmianach w systemie kształcenia zawodowego wzrośnie atrakcyjność szkół zawodowych dla absolwentów gimnazjów. Na rynku pojawią się też lepiej wykształceni fachowcy - powiedziała w Opolu członek rządu edukacji, Katarzyna Hall. tragiczny przypadek autobusowy w Peru. W północnej części kraju dwa pojazdy zderzyły się czołowo. Nie żyje choć 38 osób, kolejnych 55 jest rannych.- Róbmy swoje, nie nadawajmy filmowi wyemitowanemu w rosyjskiej telewizji rangi przełomu w stosunkach polsko-rosyjskich – tak marszałek Bronisław Komorowski odpowiada na apele o bardziej zdecydowaną reakcję około w sprawie kontrowersyjnego dokumentu. Pięcioletnia Kinga z Różana koło Ostrołęki pojechała do przedszkola gimbusem, który dowozi też okoliczne dzieci do szkoły. Pojechała, ale do placówki nie dotarła - w tym samym autobusie znalazła ją pięć godzin nadal jej starsza siostra, która wracała nim po lekcjach do domu. Okazało się, że ani kierowca, ani bona nie zauważyły, że Kinga została w autobusie. Dziecko za pomocą kilka godzin siedziało przypięte pasami w zamkniętym pojeździe. Rodzice są oburzeni, bona przyznaje się do błędu PO popełniła błąd, głosując za kandydaturą Janusza Kurtyki na prezesa IPN i kierując się opinią Jana Marii Rokity, którego Kurtyka był kolegą - powiedział poseł PO Arkadiusz Rybicki, prezentując wzorzec autorstwa PO w sprawie zmian w IPN.

Poznańska prokuratura okręgowa będzie prowadziła śledztwo w sprawie sterylizacji Wioletty Woźnej, kobiety, której odebrano maluch tuż po porodzie i która została ubezpłodniona w szpitalu w Szamotułach.

Kombatanci zrzeszeni w Porozumieniu Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN), której rezydencja znajduje się w Krakowie, zaprotestowali przeciwko tworzeniu tzw. znaku promocyjnego Wojska Polskiego. Poseł PiS Antoni Macierewicz poinformował, że skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o decyzja niezgodności z ustawą zasadniczą Traktatu z Lizbony. Jak dodał, pod wnioskiem podpisało się 61 posłów PiS i dwóch niezrzeszonych.

policja wyjaśnia okoliczności zgonu dwóch Ukrainek, których ciała znaleziono na jednej z posesji w pobliżu ul. Kolumny w Łodzi. Ze wstępnych ustaleń wynika, że mogły one zatruć się tlenkiem węgla - poinformowała w sobotę PAP Joanna Kącka z biura prasowego łódzkiej policji. kasa wydane przez rządy krajów UE na zakup szczepionek przeciw świńskiej grypie pójdą na marne - ocenia "Dziennik gazeta Prawna". - W Polsce wszystko jest możliwe w polityce - tak Zbigniew Ziobro komentuje powrót Mirosława Drzewieckiego do kraju. Jego zdaniem w Polsce stosuje się dwa standardy - z jednej okolica senator PiS, jaki na "góralskim, zakrapianym spotkaniu" mówi kilka słów niepotrzebnie i rezygnuje z polityki. Z drugiej - wskazuje Ziobro - Mirosław Drzewiecki obraża Polskę i Polaków i zostaje w Platformie Obywatelskiej.Do krajowy przewieziony został z Białorusi wrak śmigłowca Straży Granicznej, który rozbił się mniej więcej dwa tygodnie temu; zginęła wtedy trzyosobowa załoga. nie wcześniej obecnie powołana do zbadania przyczyn wypadku polska komisja zacznie szczegółowe prace i przeprowadzi konieczne ekspertyzy, m.in. silników maszyny. "Polska The Times": W ubiegłym tygodniu niższa izba parlamentu zdecydował o przedłużeniu prac komisji śledczej ds. tzw. afery hazardowej do końca kwietnia. Czy to wystarczy, żeby komisja wyjaśniła cokolwiek? Komisja na razie skupi się wertowaniu dokumentów i ewentualnych przesłuchaniach niejawnych. Polityczno-medialne show na razie odchodzi w cień - pisze gazeta. W piątek po głosowaniach w Sejmie premier chce się spotkać z szefami klubów i kół, by lobbować za nową ustawą hazardową. - Zaproszenia w tej chwili wysłano pisemnie, na razie nie mamy jeszcze odpowiedzi - mówi w rozmowie z tvn24.pl orędownik w przybliżeniu Paweł Graś. Jak dodaje, premier chce "przedstawiać konkretne propozycje", a nie wręcz przeciwnie założenia.

Belgia zainwestuje w Muzeum Auschwitz


Belgia dołączyła do krajów, które wezmą udział w misji zachowania dla przyszłych pokoleń autentycznych terenów i obiektów byłego niemieckiego obozu Auschwitz, realizowanej przy użyciu stworzoną na początku tego roku w tym celu Fundację Auschwitz-Birkenau - poinformował rzecznik muzeum Jarosław Mensfelt.

Palikot podał prawdopodobny harmonogram ws. Bieleckiego


- wyrok Jana Krzysztofa Bieleckiego o odejściu z PKO nie może mieć żadnego związku z byciem czy niebyciem premierem. W tych dniach po prostu rozstrzyga się werdykt w sprawie rady Polityki Pieniężnej i pewnie chodzi o zgłoszenie Bieleckiego jak kandydata do Rady – powiedział Janusz Palikot.

"To klan doprowadziła do ujęcia sprawców"


To nieustępliwość rodziny Krzysztofa Olewnika doprowadziła do tak szerokich działań, a ostatecznie - do ujęcia sprawców porwania i zabójstwa - przyznał w piątek przed sejmową komisją śledczą Adam Rapacki, b. wiceszef policji, a obecnie podsekretarz SWiA.

Odblokowano krajową "czwórkę"


Przejezdna jest już sposób krajowa nr 4 w miejscowości Brzezówka (Podkarpackie). o świcie zderzył się tam tir z samochodem osobowym; w wypadku ranne zostały dubel osoby.

Sondaż: 50-procentowe opinia pozytywna dla Komorowskiego


Kandydat PO na prezydenta Bronisław Komorowski w pierwszej turze wyborów może liczyć na poparcie 50 proc. wyborców, kandydat PiS Jarosław Kaczyński - na 36 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP dla programu "Forum" w TVP Info.

"Wśród partii drugiego wyboru jesteśmy liderem"


Jesteśmy liderem wśród partii drugiego wyboru – chwalił się w Kropce nad i boss SLD Grzegorz Napieralski. Lider ma ostatnio w sondażach kilkanaście odsetek głosów (12 w październikowym sondażu GFK Polonia), stale nie ma za to kandydata na prezydenta (będziemy rozmawiać) ani zdania o nowelizacji ustawy hazardowej (muszę zobaczyć konkrety).

"Komorowski jest wzorcowo dobry"


Władysław Bartoszewski dyplomatycznie o prawyborach w Platformie: Radosławowi Sikorskiemu jest "przyjazny", ale to Bronisław Komorowski zasłużył na ocenę "wzorcowo dobry".

Seremet szefem prokuratorów


Krakowski sędzia Andrzej Seremet wybrany na funkcja prokuratora generalnego. - Życzę mu samych sukcesów - powiedział prezydent Lech Kaczyński, ogłaszając oficjalnie swoją decyzję.

Wałęsa: Ja bym to zrobił lepiej


W wywiadzie dla dzisiejszego wydania brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph" Lech Wałęsa wyraził opinię, że gdyby dłużej pełnił biuro prezydenta, społeczne skutki transformacji ustrojowej w Polsce byłyby mniej dotkliwe.

chowanie zmarłego bp. Płoskiego w poniedziałek


pochówek biskupa polowego Wojska Polskiego gen. Tadeusza Płoskiego i jego sekretarza ks. ppłk. Jana Osińskiego odbędzie się w pierwszy dzień tygodnia w Katedrze Polowej WP. Bp Płoski i jego sekretarka zginęli w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Prof. Pawłowski: moskiewskie laboratorium to włości placówka


Moskiewskie laboratorium, w którym badane są szczątki ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, ma dobrych specjalistów i jest przyzwoicie wyposażone - ocenił gdański genetyk, prof. Ryszard Pawłowski. Według niego, długi okres badań może wynikać ze skrupulatności ekspertów.

Oświatowa "Solidarność" protestuje i chce dialogu


Pod hasłem przywrócenia rzeczywistego dialogu społecznego i zaprzestania łamania go przy użyciu rząd protestowali przed Ministerstwem Edukacji Narodowej i przedtem urzędami wojewódzkimi przedstawiciele Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".

Zmodyfikowano zarzuty wobec policjantów ze sprawy Olewnika


Gdańska Prokuratura Apelacyjna zmodyfikowała zarzuty przy Remigiusza M. i Macieja L. - dwóch policjantów ze sprawy Olewnika. Zmiana łagodzi karę, jaka groziła podejrzanym: archaiczny zarzut zagrożony był karą do pięciu lat pozbawienia wolności, po zamianie policjantom grozi do trzech lat więzienia.

Oto skład komitetu honorowego Komorowskiego


mniej więcej 150 osób liczy komitet poparcia Bronisława Komorowskiego. Są w nim pisarze, kompozytorzy, aktorzy, reżyserzy, znani sportowcy. W komitecie zasiadają m.in. Wisława Szymborska, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Franciszek Smuda, Andrzej Mleczko, Krzysztof Penderecki i Leszek Blanik.

komunikat komisji naciskowej w ciągu trzech miesięcy


Wiceszef komisji śledczej ds. nacisków Leszek Deptuła (PSL) zaproponował na posiedzeniu, aby w ciągu trzech miesięcy przygotować raport z jej prac; do tego czasu posłowie mieliby wstrzymać się od zgłaszania wniosków o odwołanie szefa komisji Andrzeja Czumy (PO).

co więcej milion osób na uroczystościach żałobnych


W sobotnich uroczystościach żałobnych na Pl. Piłsudskiego przypadkiem udzielać się co więcej milion osób - szacuje stołeczny Ratusz. W formowanie uroczystości zaangażowanych będzie plus minus 2 tys. funkcjonariuszy policji, straży miejskiej i służb medycznych.

Samorządy błagają ministra o pieniądze


Z całego kraju do ministra finansów płyną pisma z prośbą o dodatkowe pieniądze - alarmuje "Rzeczposplita". Piszą je głównie samorządowcy, którym brakuje m.in. na świadczenia rodzinne i odprawy emerytalne. Tyle, że tych pieniędzy nie ma – wpływy z podatków są po październiku o prawie że dwa mld zł niższe niż rok temu.

basta pikiety stoczniowców u premiera


działacze Solidarności Stoczni Gdańsk zakończyli trwającą od piątkowego popołudnia pikietę w pobliżu kamienicy w Sopocie, dokąd mieszka premier Donald Tusk. Związkowcy, którzy dyżurowali w rozbitych za pomocą siebie namiotach, domagali się dyskusji z szefem blisko m.in. na myśl przyszłości ich zakładu. Premiera i jego rodziny za pośrednictwem koniec tygodnia nie było natomiast w domu.

"Trzeba nazwać tę zbrodnię po imieniu"


Uroczyste msze św. we Włocławku i Bydgoszczy były kulminacyjnym momentem obchodów 25. rocznicy uprowadzenia i śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. bez mała 300 uczestników sztafety z całej Polski pokonało też w niedzielę 110 km ostatniej drogocenny kapłana.

Rocznica wybuchu wojny w cieniu Rosji


W dzisiejszych uroczystościach rocznicowych na Westerplatte weźmie frakcja 19 premierów. Jak się dowiedział "Dziennik", prezydent Kaczyński szykował wielce ostrą reperkusje na ruszczyzna atak propagandowy, jaki trwa od kilku dni. W ostatniej chwili proch atoli przerobić zdanie.