wieś chce parytetów. Warszawa nie


Parytety to pyszny pomysł – uważa większa część badanych dzięki pracownię SMG/KRC. Najmniej entuzjastyczni okazują się populacja Warszawy i wyborcy PO. A Donald Tusk chce tymczasem kobietom dać połowę jedynek na listach Platformy.

Sondażowy wzrost poparcia dla PiS pokazuje mobilizację nieaktywanych do tej pory wyborców, to deformacja istotna, ale nie rewolucyjna - ocenia dr Jarosław Flis. Według prof. Radosława Markowskiego, za wcześnie, by mówić o trwałym wzroście popularności tej partii. Łódzka prokuratura apelacyjna zawiesiła w wykonywaniu zawodu adwokatów Marka Małeckiego i Piotra Rychłowskiego, byłych obrońców Lwa R. - donosi "Gazeta Wyborcza". "Gazeta Wyborcza": Ambasady Polski, Czech, Słowacji i Węgier w jednym staną domu - w Mongolii czy Urugwaju. Taki pomysł, z uwagi na światowy kryzys, forsują dyplomaci ze środkowej Europy.Pozew wszechstronny przeciwko rządowi o odszkodowania za powódź zamierza przygotować zespół poszkodowanych przedsiębiorców i mieszkańców Sandomierza i okolic. Według wojewody świętokrzyskiego rząd nie pozostawił powodzian samych sobie. Osoby, które w niedzielę będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej na krakowskim Rynku, powinny mieć w pobliżu sobie dowód tożsamości. Nie mogą mieć przedmiotów niebezpiecznych ani szklanych butelek. Nie powinny zabierać bagażu - informuje krakowski magistrat. Lepsza Polska, przewyższający prezydent - pod tym hasłem do wyborów prezydenckich pójdzie kandydat Socjaldemokracji Polskiej i Partii Demokratycznej Tomasz Nałęcz. Jego zdaniem, podstawową rolą prezydenta powinno być przede wszystkim organizowanie publicznej debaty.

W poniedziałek głos rejonowy w Gdańsku zadecyduje, czy zacząć sprawę karną z powództwa związkowców z "Solidarności" przeciw Donaldowi Tuskowi. Zdaniem działaczy związku zawodowego, prezes rady ministrów mógł wykonywać na szkodę Stoczni Gdańsk.

Prezydent Lech Kaczyński napisał w liście do górników z okazji Barbórki, że przemiany ustrojowe, które dokonały się w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad, nie umniejszyły znaczenia, jakie w gospodarce narodowej odgrywa branża górniczy. Podkreślił opatrywanie sygnaturą bezpieczeństwa ich pracy, które należy stawiać na pierwszym miejscu. Przejechał kilkadziesiąt kilometrów zaklinowany między lampą a zderzakiem pociągu osobowego. Jak podkreślają przyrodnicy, "przeżył cudem". w tym momencie - po nieomal rocznej rehabilitacji - najszczęśliwszy krajowy orzeł-bielik odzyska wolność.

- To będzie gruba kant – powiedział w programie Konrada Piaseckiego "Piaskiem po oczach" Marek Dochnal. Lobbysta ustosunkował się w ten sposób do sprawy fałszywego paszportu, którym miał się posługiwać. Dokument ten został sporządzony przez Tomasza K. Jest mało prawdopodobne, by jeden człowiek był sprawcą wszystkich napadów na kobiety, do których doszło w Lubuskiem od 9 stycznia tego roku - uważają policjanci pracujący nad tą sprawą. Prezydent Lech Kaczyński milczy, podczas gdy krzyczy Lechistan jucha - pisze Mirosław Orzechowski na swoim blogu w Onet.plSędzia Sądu Okręgowego w Lublinie 59-letni Włodzimierz K. podejrzewany jest przy użyciu policję o kierowanie samochodu po pijanemu. Awanturował się, nie pozwolił zbadać się policjantom alkomatem. Pobrano mu posoka do badań - poinformowała Renata Laszczka-Rusek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. oskarżony w procesie o "aferę gruntową" Piotr Ryba chce, by sąd go uniewinnił. drugi z oskarżonych, Andrzej K., poprosił o subtelny wyrok. Prokurator żądał odpowiednio - dla Ryby i K. - czterech lat więzienia i grzywny w ramach nadzwyczajnego złagodzenia kary. rozstrzygnięcie w tej sprawie ma zmiana na gorsze we wtorek o 14. W doba po przesłuchaniu Ryszarda Sobiesiaka poprzednio komisją hazardową wychodzą na jaw nowe informacje przekazane za pośrednictwem biznesmena. - Na Florydzie proch dojrzeć Mirosława Drzewieckiego lecz wciąż przez chwilę. Przywitał się z jego żoną, jak minister kędyś odjechał. I w owym czasie go tylko widział - szczegół zeznań za zamkniętymi drzwiami zdradził Franciszek Stefaniuk z PSL.

Ministrowie obrony nasz i Łotwy o współpracy w UE i NATO


Polska prezydencja w UE, nakłady NATO na infrastrukturę w Europie Środkowej, posłannictwo Air Policing oraz trening naszych nurków na Łotwie - to niektóre tematy, jakie omawiali w czwartek ministrowie obrony Polski i Łotwy - Bogdan Klich i Imants Viesturs Liegis.

Nocne balety? Spanko? I jedno, i drugie o godzinę dłużej


Wybierasz się na domówkę? Do klubu? Po prostu idziesz spać? niezależnie jakie masz plany na dzisiejszą noc, to na wsio masz dodatkową godzinę. W nocy z soboty na niedzielę przejdziemy z czasu letniego na zimowy, o 3 przesuwamy wskazówki zegarów z powrotem na godzinę 2.

28 cm od stanu krytycznego


Aktualna sytuacja powodziowa w stolicy:

W Tatry wraca zima


adnotacja turyści! W ten weekend raczej nie wybierajcie się w góry. W Tatry wraca zima - spodziewane są intensywne opady śniegu. na nieszczęście na koniec tygodnia pogoda ma się zepsuć. Ma istnieć większe zachmurzenie, a w niedzielę barczysty opad śniegu. (?) Nie polecamy wyjścia w wyższe partie gór - powiedział ratownik dyżurny TOPR Grzegorz Bargiel.

Rzeki na południu w tej chwili mniej niebezpieczne


Stabilizuje się wypadek powodziowa na południu Polski. Na Śląsku i w Małopolsce noc minęła spokojnie. Nikogo nie powinno się było ewakuować, aczkolwiek wylało kilka małych rzek.

Zmarł w Egipcie i został. Za materia klan musi odpłacić się 90 tys.


patetyczny finał wymarzonej podróży do Egiptu. W czasie odpoczynku w Hurgadzie Paweł materiał dostał wylewu krwi do mózgu. Pomoc lekarzy okazała się bezskuteczna. pan zmarł. Za wydanie ciała egipski ambulatorium żąda 90 tys. złotych. Firma, która organizowała wyjazd i ubezpieczyciel odmówili wypłaty pieniędzy.

I po bobrach


nuże we wrześniu na Podlasiu być może pozostać odstrzelonych 90 bobrów. Zwierzęta, których 1/3 polskiej populacji żyje na terenie województwa podlaskiego, wyrządzają znaczne szkody w gospodarstwach rybackich. Również jesienią, kolejne 25 zwierząt zostanie przesiedlonych do rezerwatów.

Liderzy SLD zebrali się przedtem siedzibą partii. Zapłonęły znicze


Politycy SLD zebrali się w niedzielę wieczór przed warszawską siedzibą Sojuszu, by uczcić pamięć trojga tragicznie zmarłych posłów klubu Lewicy: Izabeli Jarugi-Nowackiej, Jerzego Szmajdzińskiego i Jolanty Szymanek-Deresz. Zapalili znicze, złożyli kwiaty.

Oto nowe władze klubu PO


Klub PO wybrał ośmiu wiceszefów. Zostali nimi: Rafał Grupiński, Sławomir Nowak, Janusz Palikot, Mirosław Sekuła, Waldy Dzikowski, Ireneusz Raś, Sławomir Rybicki i Grzegorz Dolniak. Sekretarzem klubu jest Sebastian Karpiniuk, a klubowym skarbnikiem - Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Ukraiński order dla Bogdana Klicha


orędownik Ukrainy Ołeksandr Mocyk odznaczył ministra obrony narodowej Bogdana Klicha Orderem za Zasługi II stopnia za wysiłki na myśl dwustronnej współpracy wojskowej.

zapewnienie Napieralskiego: ja taki znicz zapalę


- Przekazanie tomów akt sprawy katyńskiej stronie polskiej dzięki władze rosyjskie uważam za kolejny bardzo rozkoszny sygnał, który płynie z Rosji do narodu polskiego - powiedział we Wrocławiu pretendent SLD na prezydenta Grzegorz Napieralski.

"Przecieki z CBA potwierdzają, że mówił prawdę"


Grzegorz Schetyna mówił prawdę - zapewnił premier Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy o przyszłość szefa klubu PO w związku z doniesieniami, że Schetyna mógł mijać się z prawdą, mówiąc o spotkaniu z biznesmenem, który zabiegał u polityków PO o korzystne rozwiązania dla firm hazardowych.

CBOS: Polacy wierzą w sedno współpracy między ludźmi


Aż 79 proc. ankietowanych wierzy w istota współpracy między ludźmi i sądzi, że działając wspólnie można osiągnąć więcej niż w pojedynkę. wręcz przeciwnie co ósmy ankietowany (12 proc.) uważa, że współpraca z innymi to na ogół ubytek czasu - wynika z sondażu CBOS.

dramat na torach, pociągi stoją


Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę na stacji gród nad Wisłą Toruńska - poinformowała policja. Wstrzymany został ruch pociągów na trasie gród nad Wisłą - Gdańsk. Jak podkreśla choć policja, niedługo zostanie przywrócony.

Okęcie odsyła na inne lotniska


Fatalna pogoda, a teraz jeszcze dysfunkcja jednego z urządzeń – z tego powodu niektóre samoloty, które miały wylądować na lotnisku w Warszawie, są odsyłane do innych portów. Problemy są i w Gdańsku - tam mocarny wiatr uniemożliwił wyładunek dwóch maszyn.

Polskie F16 na "dyżurze bojowym"


z wykorzystaniem całą dobę muszą czuwać, by w razie potrzeby ciągu 15 minut nadwerężyć maszynę do lotu. Piloci F-16 z eskadry w Łasku rozpoczęli w poniedziałek dyżur bojowy w tzw. narodowym systemie obrony powietrznej.

zeszły łańcuch gimnazjalistów


W czwartek o godzinie 9 w całej Polsce 450 tyś. gimnazjalistów przystąpiło do trzeciego i ostatniego etapu egzaminów gimnazjalnych. Tym wraz ankieta z języka obcego. Wyniki poznamy w połowie czerwca, ale nie będą one miały wpływu na przyjęcie ucznia do wybranej przy użyciu niego szkoły ponadgimnazjalnej.

"W Pędzącym Króliku rozmawiałam o CV, a nie o CBA"


ojciec nie próbował mi organizować na boku pracy w Totalizatorze Sportowym. proch moje CV, ale nie wiem komu je przekazywał - oświadczyła przed komisją hazardową Magdalena Sobiesiak. Przyznała jednak, że wiedzę o konkursie mogła mieć jeszcze poprzednio ukazaniem się ogłoszenia w gazecie. W swoich rozmowach z asystentem byłego ministra sportu Mirosława Drzewieckiego i byłym szefem Totalizatora Sportowego - nt. poczynania się o pracę - nie widzi nic złego.

Grand Prix Festiwalu Teatrów Lalek dla teatru z Opola


Grand Prix zakończonego w nocy 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek przypadło gospodarzom imprezy - Teatrowi Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu - za "Iwonę księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza. przedstawienie otrzymał także niemało innych nagród.

Poseł PiS: partia przestałaby istnieć bez przywództwa J. Kaczyńskiego


zamierzony na wiosnę zjazd Prawa i Sprawiedliwości oprócz wyboru kierownictwa partii, dokona korekt w programie ugrupowania. Zmiany przygotuje Zespół Pracy Państwowej. Działania Zespołu a kampanie w wyborach samorządowych i prezydenckich będą najważniejsze dla partii w przyszłym roku - podkreślają posłowie PiS, z którymi rozmawiała PAP.