"Grypę nowego typu z okładem kilkaset tysięcy Polaków"


1158 osób zakażonych i 24 zmarłe - to obecny bilans zachorowań na grypę typu A/H1N1 podany we wtorek przy użyciu centralny Inspektorat Sanitarny. - To tylko przypadki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, 80 procent przypadków tej grypy przebiega łagodnie, tak że pacjenci częstokroć chociażby nie zgłaszają się do lekarza - mówi głosiciel GIS Jan Bondar.

Sytuacja grypowa w Polsce przypuszczalnie egzystować znacznie poważniejsza, niż się do tej pory spodziewaliśmy. - casus upoważnia nas do twierdzenia, że w Polsce mamy epidemię grypy. ogół wskazuje na to, że spowodował ją wirus nowej grypy A/H1N1 - powiedział "Rzeczpospolitej" konsultant polski ds. epidemiologii prof. Andrzej Zieliński. W gorzowskim szpitalu, w ciężkim stanie leży 27-letni mężczyzna zainfekowany wirusem A/H1N1. W Gdańsku z kolei w piątek zmarł 37-letni mężczyzna, u którego też stwierdzono bytowanie świńskiej grypy. nieprzytomny kardiochirurg zawirusowany wirusem A/H1N1 aż dziewięć godzin spędził w karetce, która wiozła go z Kępna do oddalonego o 80 kilometrów Wrocławia."Nasz Dziennik": - Jeżeli giną prezydent i wyższe sfery wybitnych ludzi sprawujących najważniejsze funkcje w państwie, to wydaje mi się, że na całego śledztwa stronie, na której terytorium doszło do wypadku, przeczy poczuciu suwerenności i racji stanu - mówi w rozmowie z gazetą dr hab. Jacek Trznadel, przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali na terenie Puław, Lublina i powiatu radzyńskiego kolejne osoby z tzw. "młodego Pruszkowa". Do tej pory w ramach tej sprawy milicja aresztowała natychmiast 23 osoby. CBŚ nie chce zgodzić się do przenoszenia się grup przestępczych i odradzania się ich w mniejszych miejscowościach. Na stronie internetowej Prawa i Sprawiedliwości znalazł się ryzykancki artykuł, którego autor nazywa Donalda Tuska "cherlawym amatorem kręconych lodów", a braci Kaczyńskich "wojownikami". Felieton leniwie miejsca na stronie nie zagrzał. Został z niej ściągnięty, ale zdążyli go uwiecznić internauci.

"Rzeczpospolita": Śledczy badający sprawę mafii paliwowej nagrywali zeznania gangsterów. Taśmy mają dowodzić, że nie nakłaniali ich do obciążania polityków lewicy.

Twarzą lewicy jest dzień dzisiejszy Napieralski, a nie Kwaśniewski czy Cimoszewicz. dzień dzisiejszy nikt z PO nie ma obowiązek mówić źle o Napieralskim, bo to szkodzi Komorowskiemu. Jeśli Kaczyński zostałby prezydentem, to pierwsze, co zrobi, to obali z Napieralskim i Pawlakiem rząd Tuska. Pawlak powinien przestać być szefem PSL. lokalizacja Kalisza i Olejniczaka jest w PO – oni są już skasowani w SLD. W wyborach prezydenckich PO powinna zabiegać o poparcie Napieralskiego, Pawlaka i Korwin-Mikkego. Jeśli Jarosław... istota roboczej grupy polityków z Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych, która monitorowałaby sytuację na Kubie będzie m.in. tematem sobotniej części konferencji organizowanej w Madrycie przez Instytut Lecha Wałęsy.

"Academica" - pod taką nazwą rusza właśnie algorytm digitalizacji i udostępniania drogą internetową dzieł naukowych. "Celem jest dostarczenie polskim badaczom szybkiego dostępu do literatury naukowej" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Tomasz Makowski, stary Biblioteki Narodowej. Dzwonili do ofiary, przedstawiali się w charakterze członkowie rodziny pilnie łaknący gotówki na okazyjne nabycie auta, lukratywny firma albo niespodziankę dla żony. Ośmiu złodziei, którzy wyłudzali pieniądze metodą "na wnuczka", zostało złapanych. Ich łupem mogło napełniać co więcej 100 tys. złotych. Grozi im chociażby do 12 lat więzienia. Tegoroczna zima była najmroźniejsza i najbardziej śnieżna od wielu lat - specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej potwierdzili powszechną opinię. Podkreślili jednak, że w skali kraju występowały spore różnice. Od soboty mamy natychmiast astronomiczną wiosnę.- Oddaję dziś zachwyt nie tylko kobieta oficer, ale i koleżance z pracy - powiedział podczas pogrzebu ppor. Agnieszki Pogródki-Węcławek premier Donald Tusk. Tragicznie zmarłą w Smoleńsku funkcjonariuszkę BOR żegnały w Górze Kalwarii setki osób. Szykuje się kilka bardzo mroźnych dni. Dziś w najcieplejszym momencie dnia w Suwałkach będzie -16 stopni Celsjusza, w Szczecinie -8 st. Sąd rejonowy w Rykach przesłuchał byłych uczniów miejscowej szkoły zawodowej, oskarżonych o znieważanie nauczyciela i położenie w internecie nagrań swoich wybryków. sprawa toczy się z wyłączeniem jawności - poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

Publicysta skazany; poszło o wykształcenie


Jan Winiecki pomówił w artykule prasowym prezesa NBP Sławomira Skrzypka - uznał Sąd Rejonowy w Poznaniu. Winiecki będzie musiał zapłacić 20 tys. zł na sprawa Caritas Lechistan i 10 tys. zł grzywny.

Gilowska: poprę prezydenta w każdej formie


Była minister finansów Zyta Gilowska w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" deklaruje, że w każdej możliwej formie poprze kandydaturę Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich.

"Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie"


- Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie - tak ofiary smoleńskiej katastrofy żegnała córa zmarłego prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusza-Skąpskiego, Izabela.

wszelako Pawlak na prezydenta?


Waldemar Pawlak 20 marca ma ogłosić swoją decyzję o kandydowaniu w wyborach prezydenckich. Jak powiadać ludowcy, na 99.9 proc. to on zostanie kandydatem partii. PSL przyspieszył termin konwencji wyborczej.

III międzynarodowy przegląd Scenarzystów we Wrocławiu


Czeski reżyser Bohdan Slama natomiast scenarzystki z fryc - Emily Atef i Esther Bernstorff są gośćmi III Międzynarodowego Festiwalu Scenarzystów "Interscenario", który w czwartek rozpoczął się we Wrocławiu.

Kochanowski zostanie pochowany w Częstochowie


wyraziciel Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zostanie pochowany we wtorek w Częstochowie, skąd pochodził. Zgodnie ze swoją wolą, spocznie w rodzinnym grobie na cmentarzu Kule, w pobliżu szczątków rodziców.

Oświęcim weto Auschwitz


Oświęcim pustoszeje: w ostatnich latach wyjechało lub wymarło mało co 20 proc. mieszkańców. I niemniej Muzeum Auschwitz odwiedza na rok milion turystów, do miasta nie zaglądają. Młodzi oświęcimianie wyjeżdżają stąd, bo jak mówią "nie chcą utrzymywać się w cieniu cmentarza", w mieście, gdzie jedyną atrakcją są warsztaty o Holokauście, szkolenia "jak nie utrzymywać się antysemitą".

Kłopot kolei; "to może potrwać ponad 100 lat"


Polskie dola nie mają szans, by wykonać prace modernizacyjne przedtem Euro 2012 - pisze tygodnik "Angora" powołując się na protokoły Najwyższej Izby Kontroli dotyczące grupy PKP.

"Pezydent chce usłyszeć utwierdzenie oferty USA"


Lech Kaczyński chce usłyszeć ze strony mającego gościć w przyszłym tygodniu w Warszawie wiceprezydenta USA Joe Bidena konfirmacja propozycji dotyczących nowej koncepcji obrony antyrakietowej - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik.

Kraków: dotychczasowy rektor podejmuje głodówkę


poprzedni Jego Magnificencja Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej z Jarosławia (Podkarpackie) Antoni J., zatrzymany na podstawie listu gończego krakowskiego sądu, ogłosił w areszcie, że podejmuje głodówkę. Informację o tym władze krakowskiego aresztu śledczego przekazały do sądu.

Komorowski ogłosi dziś decyzję ws. ustawy o IPN


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, ogłosi decyzję w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej dzisiaj ok. godz. 10.30 - poinformował boss biura prasowego Sejmu Krzysztof Luft.

Rosjanie kopiowali dane? "Nie mamy pewności"


- w życiu nie mamy pewności - oświadczył w RMF FM szef gremium ds. Służb Specjalnych zapytany o to, czy Rosjanie mogli plagiatować dane z laptopów, komórek czy dokumentów, którymi dysponowali pasażerowie prezydenckiego samolotu.

PiS: przepis dot. kompetencji parlamentu w przyszłym tygodniu


W przyszłym tygodniu klub PiS złoży w Sejmie projekt ustawy dającej parlamentowi nowe kompetencje związane z wejściem w życie Traktatu z Lizbony - poinformował ambasador klubu Mariusz Błaszczak.

Belka: Jestem łagodnym, dobrym człowiekiem


Jestem łagodnym, dobrym człowiekiem. wypada opowiadać i rozwiązywać konflikty - przekonywał nowo wybrany dyrektor NBP Marek Belka, pytany o współpracę z rządem. Jego zdaniem, powinna być dobra, a zyska na tym Lechistan system ekonomiczny i złoty. - Bank, ani Lechistan działalność polityczna pieniężna nie potrzebują rewolucji - powtórzył.

Lew R. coraz dziś ma wyjść z aresztu


renomowany producent filmowy Lew R., niedozwolony w prowadzonym w Łodzi śledztwie dotyczącym korupcji, ma w piątek wyjść z aresztu. Na konto warszawskiego sądu wpłynęło pół miliona złotych kaucji.

Ludwik Dorn kandydatem własny plus na prezydenta


Ludwik Dorn jest kandydatem krajowy plus na prezydenta RP - ogłoszono oficjalnie w ciągu dzisiejszej konwencji partii w Krakowie.

Przesłuchanie Hoegstroema najwcześniej w poniedziałek


Szwed Anders Hoegstroem, szemrany o podżeganie do kradzieży tablicy z historycznym napisem "Arbeit macht frei", zostanie przesłuchany przez krakowską prokuraturę okręgową nie wcześniej niż w poniedziałek - poinformowała jej przedstawiciel Bogusława Marcinkowska.

Będzie zmiana becikowego?


Becikowe ma być wypłacane matkom bez względu na to, czy w okresie ciąży zgłosiły się do ginekologa najpóźniej w 10 tygodniu - zakłada jedna z poprawek zgłoszonych w Senacie do noweli ustawy zmieniającej zasady wypłacania becikowego.

USA: Polska się zdeklarowała; bój jest trudna


nieznany ambasador USA w Polsce Lee A. Feinstein powiedział w TVN24, że prezydent i premier nasz deklarują utrzymanie wojsk polskich w Afganistanie, a nawet zwiększenie liczby żołnierzy.

Politycy PO chcą wyrzucić swoją europosłankę


Łódzcy działacze Platformy Obywatelskiej chcą wyrzucenia z partii swojej koleżanki, europoseł Joanny Skrzydlewskiej. jak okazja swojej decyzji, politycy podają publiczne oświadczenie Skrzydlewskiej, która że nie weźmie udziału w referendum w sprawie odwołania prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego. Całe referendum europosłanka nazwała akcją, która służy "doraźnym interesom politycznym".